Monitoring składowisk
Oferujemy usługę kompleksowego monitoringu składowisk odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie składowisk odpadów (Dz.U. 2013 nr 0 poz. 523).
Usługa monitoringu obejmuje: 1. pobieranie próbek wód podziemnych, powierzchniowych oraz odcieków składowiskowych, 2. pomiar poziomu lustra wód podziemnych w punktach obserwacyjnych, 3. pomiar objętości wód odciekowych, 4. badania fizykochemiczne w zakresie:- odczyn (pH)
- przewodność elektryczna właściwa
- ogólny węgiel organiczny (OWO)
- suma wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA)
- miedź
- cynk
- ołów
- kadm
- rtęć
- chrom
- metan
- dwutlenek węgla
- tlen
- siarkowodór
- amoniak
Karty charakterystyki
Oferujemy wykonanie pełnego zakresu testów zgodności dla odpadów wraz z kartami charakterystyki, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1277).
Karty charakterystyki określają zasady przyjmowania odpadów na dany typ składowiska:- odpadów obojętnych
- odpadów niebezpiecznych
- odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne
Zakres badań odpadów na potrzeby wykonania testu zgodności obejmuje oznaczanie podstawowych parametrów w wyciągu wodnym, dopuszczalnych granicznych wartości wymywania dla odpadów niebezpiecznych, obojętnych oraz innych niż niebezpieczne i obojętne.
Graniczne wartości wymywania dla następujących parametrów:- arsen (As)
- bar (Ba)
- kadm (Cd)
- chrom całkowity (Cr)
- miedź (Cu)
- rtęć (Hg)
- molibden (Mo)
- nikiel (Ni)
- ołów (Pb)
- antymon (Sb)
- selen (Se)
- cynk (Zn)
- chlorki (Cl-)
- fluorki (F-)
- siarczany (SO42-)
- rozpuszczony węgiel organiczny (DOC)
- stałe związki rozpuszczone (TDS)
- wskaźnik fenolowy
- strata przy prażeniu (LOI)
- ogólny węgiel organiczny (TOC)
- zdolność do neutralizacji kwasów (ANC)
- ogólny węgiel organiczny (TOC)
- benzen, toluen, etylobenzen i ksyleny (BTEX)
- polichlorowane bifenyle, 7 kongenerów (PCB)
- olej mineralny (C10 do C40)
- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)
- ogólny węgiel organiczny (TOC)
- strata przy prażeniu (LOI)
- ciepło spalania
- pH
Morfologia odpadów
Badania składu morfologicznego i frakcyjnego
Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów terytorialnych, powstałym w związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2013 nr 0 poz. 228), wykonujemy badania składu morfologicznego i frakcyjnego strumieni odpadów komunalnych wraz z kompletną analizą sprawozdawczą- badania zwane potocznie morfologią odpadów. Spółka Inneko posiada bogate doświadczenie w przeprowadzeniu analizy sitowej oraz badań morfologii odpadów komunalnych m.in. dla terenu zamieszkałego przez ponad 100 000 osób. Potwierdzeniem należytego wykonania analiz morfologii odpadów przeprowadzanych zarówno w gminach jak i w związkach celowych gmin są liczne referencje. Dodatkowo pragniemy poinformować, iż dysponujemy umiejętnościami oraz posiadamy odpowiednie zaplecze techniczne do wykonywania pełnych analiz fizyko-chemicznych odpadów podczas badań morfologii odpadów.
Analizę składu morfologicznego odpadów komunalnych wykonujemy zgodnie z zaleceniami metodycznymi pod nazwą „Określenie metodyki badań składu sitowego, morfologicznego i chemicznego odpadów komunalnych”. Przykładowy zakres badań w trakcie badań morfologii odpadów obejmuje 4 pory roku, w pięciu charakterystycznych, przykładowych typach zabudowy dla gmin, wsi czy środowiskach miasta czyli obejmuje:
- morfologia odpadów z zabudowy wysokiej – wielokondygnacyjna, osiedlowa z pełnym wyposażeniem techniczno-sanitarnym budynków i z podstawowym nasyceniem usługami,
- morfologia odpadów z zabudowy zwartej śródmieścia o dużym nasyceniu usługami, mieszanymi sposobami ogrzewania budynków, zróżnicowanym standardzie wyposażenia w urządzenia techniczno-sanitarne,
- morfologia odpadów z zabudowy jednorodzinnej - podmiejska, osiedlowa lub rozproszona o małym nasyceniu usługami i o zróżnicowanym standardzie wyposażenia w urządzenia techniczno-sanitarne, domy z ogródkami,
- morfologia odpadów z zabudowy miejsko-wiejskiej,
- morfologia odpadów z zabudowy wiejskiej.
Badania ilościowe i jakościowe wykonane standardowo są wykonywane na próbach odpadów o masie od. 100 kg do 500 kg. Dla wszystkich pobranych prób w trakcie badań morfologii odpadów komunalnych wykonane mogą zostać wykonane badania składu frakcyjnego (analiza sitowa) z podziałem na 4 frakcje ziarnowe: >100 mm, 100-40 mm, 40-10 mm i <10 mm wraz z obliczeniem ich gęstości nasypowej. Zakres badań morfologii odpadów obejmuje morfologię odpadów komunalnych (skład materiałowy) z podziałem na główne frakcje materiałowe (odpady organiczne, papier i tektura, tworzywa sztuczne, tekstylia, szkło, metale, kompozyty, drewno, odpady niebezpieczne, odpady inertne, odpady inne).
Badanie kompostu z odpadów
Składowiskom posiadającym instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów oferujemy badania strat prażenia oraz badania aktywności tlenowej stabilizatu - AT4 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 roku w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1052).
- badania strat prażenia
- badania aktywności tlenowej stabilizatu - AT4
Badanie RDF
Badania odpadów pod kątem energetycznego wykorzystania jako paliwa alternatywne (RDF)
Określenie „paliwo alternatywne” funkcjonuje w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r.w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206) i ma bezpośredni związek z badaniem RDF. Wyróżnia ono kategorię odpadów palnych, w nawiasie określając je jako „paliwa alternatywne”-RDF. Należy zauważyć, że są to odpady inne niż niebezpieczne. Proces współspalania paliw alternatywnych z węglem kamiennym jest procesem przekształcania termicznego odpadów, a instalacja przemysłowa, w której proces ten zachodzi jest instalacją współspalania odpadów. Przywołana kwalifikacja współspalanej substancji (traktowanej jako odpad, a nie jako paliwo) oraz klasyfikacja procesu technologicznego współspalania paliw alternatywnych (jako procesu przekształcania termicznego odpadów), determinuje konieczność spełnienia przez instalację, w której proces ma być prowadzony, odpowiednich wymagań, zarówno formalno-prawnych, jak i technicznych takich jak badanie RDF. Badanie paliw alternatywnych RDF jak również biomasy pod kątem wykorzystania do celów energetycznych może być wykonywane w naszym Laboratorium posiadającym pełen zakres możliwości badania RDF. Zakres przeprowadzanych analiz jest z reguły określany przez odbiorcę danego paliwa (cementownie, cegielnie, elektrociepłownie). Do przeprowadzenia badań są zobowiązani producenci paliwa bądź podmioty zajmujące się jego dystrybucją. Wykonujemy analizę fizyko-chemiczną paliw z odpadów komunalnych (badanie RDF) i paliw pochodzących z biomasy, w kierunku oznaczenia następujących parametrów:
- ciepło spalania w przeliczeniu na wartość opałową (kaloryczność)
- strata prażenia (LOI)
- wilgotność całkowitą i analityczną
- zawartość wodoru
- zawartość popiołu
- zawartość chloru i siarki
- zawartość węgla
- zawartość metali ciężkich
Badanie wody Gorzów i województwa ościenne
Nasze laboratorium oferuje badania wody w zakresie zgodnym z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W akredytowanym laboratorium mogą być wykonywane badania wody z Gorzowa i województw ościennych pod kątem analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych, w tym także zgodnie z ww. Rozporządzeniem, od 1 stycznia 2008, analizy obecności bakterii Legionella w budynkach zamieszkania zbiorowego i zakładach opieki zdrowotnej.
Badanie wody i pobór próbek odbywa się zgodnie z polskimi normami oraz badania czystości mikrobiologicznej wody zgodnie z Farmakopea Europejska.
Badanie wody - mikrobiologiczne
Mikrobiologiczne badanie wody obejmuje oznaczenie ilości bakterii chorobotwórczych takich jak np. bakterie grupy coli, Escherichia coli, enterokoki, Clostridium perfringens, Pseudomonas aeruginosa i in. a także ogólnej liczby drobnoustrojów. Badanie to wykonuje się na potrzeby kontroli jakości wody w obiektach żywienia zbiorowego oraz tym podobnych. Okresowe badanie wody jest jednym z elementów każdego systemu HACCP. Wyniki badania wody sprawdzane są także przy okazji kontroli Sanepidu.
Badanie wody- fizykochemiczne
Analiza fizykochemiczna podczas badań wody obejmuje parametry poziomu zanieczyszczenia wody należące do parametrów wskaźnikowych w tym pH, przewodność, twardość, mętność, żelazo, mangan oraz inne metale. W przypadku badań wody ze studni badanie fizykochemiczne pozwala oszacować i dobrać najbardziej odpowiednią technologię uzdatniania i oczyszczania wody.
Badanie wód powierzchniowych i podziemnych
Metodami referencyjnymi wykonujemy badania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych zgodnie z rozporządzeniem Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 11 października 2019 r. w sprawie klasyfikacji stanu ekologicznego, potencjału ekologicznego i stanu chemicznego oraz sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych, a także środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 11 października 2019 r. w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu jednolitych części wód podziemnych.
Badanie ścieków
Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 28 września 2016r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.
Badanie osadów ściekowych
Wykonujemy badania komunalnych osadów ściekowych, obejmujące oznaczenie czynników fizyko-chemicznych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów ściekowych, z dnia 6 lutego 2015 roku (Dz.U. 2015 nr 0 poz. 257):
- odczyn
- sucha pozostałość
- strata prażenia suchej pozostałości