Środowisko pracy
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 817), wykonujemy badania środowiska pracy w Gorzowie Wlkp. i nie tylko, w zakresie:
• stężenia pyłu całkowitego podczas badań środowiska pracy
• stężenia pyłu respirabilnego podczas badań środowiska pracy
• hałasu na stanowisku pracy podczas badań środowiska pracy
Zgodnie z obowiązującym prawem w ciągu miesiąca od daty uruchomienia zakładu pracy należy dokonać pomiaru środowiska pracy czyli szkodliwych czynników fizycznych, chemicznych lub biologicznych, jeżeli występują w firmie lub zachodzi takie przypuszczenie. Dodatkowo większość firm produkcyjnych jest zobligowana do systematycznego monitoringu środowiska pracy, czyli pomiarów ciągłych w/w parametrów i to właśnie na nich spoczywa obowiązek wskazania czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Ponadto pracodawcy mają obowiązek rozpoznania źródeł ich emisji, rejestrowania i przechowywania wyników badań i pomiarów oraz określenia warunków pracy, które mają wpływ na poziom stężeń lub natężeń tych czynników lub na poziom narażenia na oddziaływanie tych czynników. Wyniki pomiarów są sprawą jawną i nie powinny być ukrywane, należy o nich poinformować wszystkich pracowników. To pracodawca jest zobowiązany do wykonania pomiarów stężeń lub natężeń tych czynników w środowisku pracy. Gdzie można zlecić takie analizy w naszym województwie? Do przeprowadzania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, upoważnione są laboratoria badawcze posiadające wymaganą w rozporządzeniu akredytację. Przykładem takiego Laboratorium jest Laboratorium Inneko, którego jednym z zadań jest wykonywanie pomiarów i badań stężenia i natężenia czynników szkodliwych i uciążliwych, występujących na stanowiskach pracy podczas analiz środowiska pracy w Gorzowie Wlkp. i nie tylko, metodami akredytowanymi. Oznaczenia wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnej aparatury takiej jak chromatografy gazowe, chromatograf cieczowy, spektrofotometr absorpcji atomowej. Wyniki przeprowadzonych badań i pomiarów czynnika szkodliwego dla zdrowia są podstawą oceny ryzyka zawodowego oraz należy je wpisać do „Karty badań i pomiarów”. Ponadto pracodawca ma obowiązek prowadzić „Rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy”, do którego należy wpisywać na bieżąco wyniki przeprowadzonych badań i pomiarów. W przypadku likwidacji zakładu pracy, pracodawca powinien przekazać rejestr oraz karty badań właściwemu miejscowo państwowemu inspektorowi sanitarnemu. Rejestry należy przechowywać przez okres 40 lat, licząc od daty ostatniego wpisu, natomiast wyniki badań i pomiarów przechowuje się przez okres 3 lat, licząc od daty przeprowadzenia badań i pomiarów.
Badanie hałasu
Badanie hałasu
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 817), wykonujemy badania środowiska pracy w zakresie badania hałasu na stanowisku pracy. Jest to podstawowe badanie, które musi zostać wykonane przez zakłady pracy oraz większość firm z branż meblarskich, technologii żywności, przetwarzania odpadów i wielu innych. Dodatkowo wykonujemy badania hałasu w środowisku ogólnym ze szczególnym uwzględnieniem badań hałasu pochodzącego od instalacji, badań hałasu pochodzącego od urządzeń i zakładów przemysłowych. Wszystkie analizy są wykonywane zgodnie z metodyką referencyjną, określoną w załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 roku w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 1542). Wyniki przeprowadzonych badań hałasu prezentujemy w sprawozdaniu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie rodzajów wyników pomiarów prowadzonych w związku z eksploatacją instalacji lub urządzenia i innych danych oraz terminów i sposobów ich prezentacji (Dz.U. 2008 nr 215 poz. 1366). Ponadto posiadamy zestawy urządzeń pomiarowych służących do monitorowania parametrów środowiska ogólnego oraz środowiska pracy ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń do badania hałasu, przy pomocy których jesteśmy w stanie zbadać funkcjonalność istniejących instalacji, a także wdrażanych nowych rozwiązań technologicznych, w celu określenia rodzaju i zakresu ich oddziaływania na środowisko naturalne i człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem czynników szkodliwych dla zdrowia.
Badanie zapylenia
Badanie zapylenia
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 czerwca 2014 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 817), wykonujemy badania środowiska pracy w zakresie badań zapylenia czyli analiz:
- stężenia pyłu całkowitego
- stężenia pyłu respirabilnego
Potocznie przyjęta nazwa „Zapylenie” a z nią związane badanie zapylenia dotyczy badań frakcji wdychanej i/lub respirabilnej na stanowiskach pracy. Aby określić rodzaj pyłu należy wykonać badanie m.in. krystalicznej krzemionki oraz oznaczenia metali i tlenków – w przypadku badań zapylenia na stanowiskach ślusarskich itp., tlenków metali w przypadku wykonywania badań zapylenia w kotłowniach czy ciepłowniach, metali, niemetali lub konkretnych substancji chemicznych w postaci pyłów podczas badań zapylenia w zakładach chemicznych czy drukarniach/
Pył jest to zbiór cząstek stałych, które wyrzucone do powietrza atmosferycznego, utrzymują się w nim przez pewien czas. Najczęściej są to cząstki o wymiarach poniżej 300µm. Ze względu na różnorodny kształt cząstki pyłu, pojęcie wymiaru ziarna pyłu mające zastosowanie podczas badań zapylenia jest pojęciem umownym. Często są wykorzystywane pojęcia takie jak średnica zastępcza ziarna pyłu, średnica aerodynamiczna cząstki pyłu czy średnica projekcyjna. Pojęcie pyłu jest pojęciem ogólnym i podczas badań zapylenia obejmuje:
- pyły-cząstki stałe, powstające podczas mechanicznej obróbki materiałów które unoszą się w powietrzu
- dymy-powstają podczas parowania i dalej kondensacji materiałów stałych poddawanych działaniu wysokich temperatur np. pary metali podczas spawania, odlewania
- mgły-krople o bardzo małych rozmiarach powstające z substancji ciekłych np. podczas rozpylania